6 Mart 2021 | Cumartesi
Ana Sayfa > Haberler > Sahte emlakçılar işsiz kalacak

Sahte emlakçılar işsiz kalacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, sahte emlakçılığın önüne geçebilmek amacıyla

Emlakçılar Odası ile işbirliğine gidiyor.

Artık emlakçı ile satıcı arasında ‘iş takip sözleşmesi’ yapılacak. Emlakçıların sözleşmeye imza koyabilmesi için de ilgili meslek odaları veya ticaret odasına kayıtlı olması şartı aranacak. Oda ve ilgili derneklerden yetki belgesi olmayanlar tapu dairelerinde resmi işlem yürütemeyecek. Sözleşmenin yapılmasının ardından işveren, işlem için gerekli belgeleri emlakçıya teslim edecek. Tapu Sicil Müdürlüğü’nde işlemin başlatılabilmesi için tapu sicilinde hak sahibi olan gerçek ve tüzel kişiler ya da bunların vekillerinin başvuruda bulunması gerekiyor. İşlemlerin başlatılması, hak sahiplerinin başvuru sıralarına göre belirlenecek. Emlakçı ise işlem tamamlanıncaya kadar hazırlanması gereken belge ve işlemi takip sorumluluğunu alacak, işlemi imzaya hazır duruma getirecek.

Tüm Emlakçılar Meslek Odası’na üye Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, uygulamanın oda tarafından kendilerine de geldiğini layıkıyla görevlerini icra eden emlakçıların haklarının gaspını önleyecek güzel bir gelişme olarak gördüklerini ifade etti. Akkuş uygulama için; “ Bundan sonra hem derneğimiz hemde emlakçılar daha önemli bir konuma gelmeye başlayacak. Turizm beldesinde daha çok yaşanan sahtekarlıklar bu uygulamayla birlikte bitecektir. Ülkemizinde imajını zedeleyen bu tür olaylar karşımlayız bundan sonra. Hiçbir yasal sorumluluğu olmayan insanların birilerinin alın terini çalmasınıda engelleyecek diye düşünüyorum bu uygulamanın. Yasalara uyan, kanunlar çerçevesinde emlakçılık yapan emlakçılarımız adına beklediğimiz güzel bir gelişme” dedi.

Tüm Emlakçılar Meslek Odası Genel Başkanı Hacı Ali Taylan ise, uygulamayı ‘Emlak müşavirliği yasasına adaptasyon için bir ön çalışma.’ diye niteledi. Söz konusu çalışma kapsamında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayacaklarını belirten Taylan, uygulamayla alıcı ve satıcıların tapu dairesine gitmeden önce emlak ofisinde müracaatlarını yapacaklarını, satış işlemleri ile ilgili gerekli belgeleri orada dolduracaklarını anlattı.

Emlakçılığı disiplin altına almada önemli bir görev üstlenecek uygulama, sahte emlakçılara göz açtırmayacak. Protokol sayesinde emlakçıların tapu dairelerinde yasal bir statü ile iş yapma yetkisine sahip olacaklarını belirten Taylan, “Emlakçı olmadığı halde kendini emlakçı gibi tanıtıp sahte işlem yapıp hem vatandaşı hem tapu dairelerini mağdur eden insanlar, yapılan yeni çalışmayla büyük ölçüde engellenecek.” değerlendirmesinde bulundu. Emlakçıların bundan sonra odadan alacakları yetki belgeleri ile tapu dairesine giderek ve kimliklerini ibraz ederek, işlem yapabileceğine işaret eden Taylan, iş takip sözleşmesinin, sadece satışlarda değil, bütün ayni sınırlı haklar için de geçerli olacağına dikkati çekti. Taylan, söz konusu süreci şöyle özetledi: “Büyük bir önlem. Çünkü artık emlak müşavirleri, bununla birlikte yaptıkları işlemlerin sorumluluğunu alıyorlar. Böylece ‘ayakçı’ diye tabir edilen kaçak emlakçılar tapu dairesine bundan sonra giremeyecek. Tapu dairelerinde de iki muhatap olacak, bunlardan biri kendi işlemlerini yapmak isteyen alıcı ve satıcılar, diğeri de yasal anlamda bu işi yapan takip eden emlak müşavirleri. Bunun dışındaki insanlar mümkün olduğu kadar tapu dairesinden içeri alınmayacak.”

Resmi işlemlerden emlakçı da sorumlu

İki kurum arasında imzalanacak protokole göre iş takip sözleşmesi imzalayan emlakçı ile işveren arasında anlaşmazlık çıkması durumunda, taraflardan birinin isteği üzerine, sorun Emlakçılar Odası’nın atayacağı hakem tarafından çözülecek. Hakem ücreti oda tarafından belirlenerek davacı tarafından peşinen oda hesabına yatırılacak. Sonunda karşı taraf haksız çıkarsa bu ücret ondan alınarak davacıya verilecek.

Emlakçı, tapu işlemi için ibraz edilecek belgelerin doğruluğundan ve bu belgeler nedeniyle doğacak zararlar ile cezai ve mali yönlerden işveren ile birlikte sorumlu olacak. Sözleşme onay tarihinden itibaren 2 ay geçerli olacak ve bu süre içinde işlemin tamamlanamaması halinde yenilenecek. Uygulama ise Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Emlak Müşavirliği ve Emlak Komisyonculuğu Kanun Tasarısı yasalaşıncaya kadar yürürlükte kalacak.

Bu içeriği paylaşın