27 Haziran 2022 | Pazartesi
Ana Sayfa > Basında Maremder > Emlak Korsanının Önüne Geçmek İçin Belgenizi Alın

Emlak Korsanının Önüne Geçmek İçin Belgenizi Alın

MAREMDER Başkanı Akkuş: “Büyük Şehir Yasası, 2 B yasası, Yabancıların mülk edinme yasası çıkmış, bu yasalarla ilgili kamuoyu aydınlatılmamıştır. konularda bölgemizi yöneten kamu kurumları; çalışmalar yapmamakta bu konularla ilgili bilgi donanımından yoksun oldukları için, merkezi idarenin düzenlemelerine yardımcı olmamaktadırlar!..

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği (MAREMDER) Başkanı Yusuf Kenan Akkuş; Marmaris ve Çevresinde yaklaşık 400 kişinin emlakçılık yaptığını, bunun yanında belgeli esnaflık yapan emlakçı sayısının yaklaşık 200 kişi olduğuna dikkat çekti.

Başkan Akkuş bugün (15 Aralık 2012) MAREMDER ofisinde yaptığı basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Bölgemiz için hayati önem taşıyan konularda bölgemizi yöneten kamu kurumları; çalışmalar yapmamakta bu konularla ilgili bilgi donanımından yoksun oldukları için, merkezi idarenin düzenlemelerine yardımcı olmamaktadırlar.

Bölgemiz turizmine, ekonomik kalkınmasına katkı sağlayan; Büyük Şehir Yasası, 2 B yasası, Yabancıların mülk edinme yasası çıkmış, bu yasalarla ilgili kamuoyu aydınlatılmamıştır.
Bölgemizdeki çarpık yapılaşmanın önlenmesi için, Marmaris Revizyon İmar Planları ve yapılan tadilat planları tartışmaya açılmamıştır. Marmariste kimlerin hangi şartlar altında müteahhit hizmetlerini yerine getirdiği, hangi müteahhitlik firmasının imar mevzuatına aykırı yapılarına göz yumulduğu tartışılmamıştır. Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği bölge halkının bilgilendirilmesine yardımcı olacak bu toplantıların acilen yapılmasını gerektiğine inanmaktadır. Bu konularda yerel basına büyük iş düşmektedir.

Bölgemizin turizm sektörüne ve diğer ekonomik gelişimine en büyük darbe, kayıt dışı Emlak Danışmanlığı görevini yapanlar tarafından vurulmaktadır. Gayrimenkul ile ilgili yeterli bilgi donanımına sahip olmayan yetkisiz kişilerin yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcılarını zarara uğratması; bölgemizde ekonomik yönden büyük kayıplara neden olmaktadır. Bölgemize yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı gayrimenkul yatırımcıları, yapmak istedikleri yatırımlardan vazgeçmekte, bölgemizde yaşamak isteyen yerli yabancı turistler, bu isteklerinden vazgeçmektedirler. Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği, bölge turizmine-bölge ekonomisine zararlı bu faaliyetleri önleme çabasındadır. Bu olumsuz faaliyetlerin önlenmesi; meslek etik kurallarına uygun davranan, gayrimenkul hukukunu bilen, kayıt altında denetimleri yapılabilen Emlak Danışmanlarının bu mesleği yapmalarının sağlanmasıdır. Bölgemizde yasadışı Emlak Danışmanlığı faaliyeti gösteren bu kişilerin, faaliyetlerinin önlenmesi için kamu kurumlarına çağrıda bulunuyorum.

Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği, üyelerinin eğitimine büyük önem vermekte, uygulamış olduğu eğitim programları ile meslekle ilgili kamuoyunun ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmaktadır. Emlak Danışmalığı Kursu; Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği üyeleri için açılacaktır. Kursun amacı Emlak Danışmanlığı Mesleğini icra edenlerin, mesleki bilgilerini geliştirmek ve meslek etik kurallarına uygun olarak Emlak Danışmanlığı mesleğini yapmalarını sağlamaktır. Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu, kuruluş amacına uygun bu talepleri karşılamak için Emlak Danışmanlığı kursları düzenlemeye karar almıştır. Emlak Danışmanlığı Kursu ders müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanmış, Türkiye Emlakçılar Federasyonu (TEMFED) Emlak Akademisi ders kitabıdır.

Emlak Danışmanlığı Kursu ile ilgili, Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği ile Milli Eğitim Müdürlüğü – Marmaris Halk Eğitim Merkezi arasında işbirliği protokolü yapılmıştır. Emlak Danışmanlığı kurs başlama tarihi 26 Aralık 2012 olarak belirlenmiş ve kurs kayıtlarımız devam etmektedir.

DİĞER DERNEĞİN ÜYE SAYISI YÖNETİMİ ZOR OLUŞTURUYOR
Emlakçılar ile ilgili kurulduğunu iddia eden diğer dernek; daha önce Emlak Danışmanlığı Kursu açmıştır. Kaldi ki bu derneğin üye sayısı 24 ve dernek yönetimi ve diğer organları oluşturmaları için 22 üyeye ihtiyaçları var. Böyle bir yönetimin açtığı kurs sonunda kursiyerlerin, Emlak Danışmanlığı Mesleği için yeterli bilgi donanımına sahip olduklarına inanmıyorum!.. Diğer dernek kurs protokolünü, Dernek Tüzüğünü ihlal ederek, ticari kar gütme amacı ile bu kursu düzenlemiştir. Kursiyerlerden bağış altında yasadışı kurs ücreti toplamıştır. Bu sebeple yeniden kurs açma talebi ilgili kurumca ret edilmiştir.

Diğer Dernek Başkanı Hasan ATEŞ beyanında; Derneğimizin açılacak olan Emlak Danışmanlığı Kursu’nun takipçisi olacağını bildirmiştir. Hasan ATEŞ’in Emlak Danışmanlığı kursunu uzaktan takip etmesine hiç gerek yoktur. Derneğimizce açılan Emlak Danışmanlığı kursuna üyeleri ile birlikte ücretsiz katılabilir. Böylece Emlak Danışmanlığı Kursunu yakından takip etmiş olur, ayrıca kurs sonunda kendisi ve üyeleri Emlak Danışmanlığı mesleği ile ilgili meslek etik kuralları hakkında daha fazla bilgi donanımına sahip olur. “ dedi. (Yusuf Kenan AKKUŞ / Marmaris)

Bu içeriği paylaşın