27 Haziran 2022 | Pazartesi
Ana Sayfa > Haberler > Ege Emlak Danışmanları Federasyonu Kuruluyor

Ege Emlak Danışmanları Federasyonu Kuruluyor

Ege Emlak Danışmanları Federasyonu Kurucular Platformu üyesi ve aynı zamanda Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, Milas’a gelerek sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

MYK sınavlarında başarılı olan adaylara belgelerinin dağıtım için düzenlenen etkinliğe katılan, burada gündeme dair açıklamalarda bulunan Yusuf Kenan Akkuş “Bölgemizde emlak sektöründe beklediğimiz hareketliliğin yaşanacağı önümüzdeki günlerde, devletimizin kredi faiz oranlarını düşürmesiyle, emlak ofislerimizde ve taşınmaz ticaretinde yaşanacak olan hareketlilikle bayram öncesi bizler ve meslektaşlar açısından güzel bir bayram haberi oldu. Yaklaşık bir haftadır, diğer ilçelerde bulunan meslektaşlarımızla mesleğimizin geleceği adına görüşmeler sağlayarak, bölgemizin sahip olduğu potansiyeli ve meslektaşlarımızın sinerjisiyle, özellikle gayrimenkulde oluşan ticaret hacmimizin büyüklüğü ve bölgemizin marka bilinirliğinin yüksek oranlarda olması, ulusal ve uluslararası platformda bölgemizin gayrimenkul ticaretinden daha çok pazar payı alması, meslektaşlarımızın özellikle kazançlarının artırılması, yeni kazanç kanallarının yaratılması yerel ofislerimizin kurumsal yapılarda olduğu gibi kalite yönünden aynı standartlarda hizmet vermesinin sağlanması amaçlı projeler üzerinde çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz” dedi.
AYNI ÇATI ALTINDA
Ziyaret sırasında, Ege bölgesindeki tüm meslek kuruluşlarını kapsayacak şekilde merkezi Muğla’da olmak üzere bir federasyon kurma çalışması başlattıklarını dile getiren Akkuş, “bu yönde tüm meslektaşlarımızdan bölgemizin mesleki sivil toplum kuruluşu markası olarak aynı çatı altında esnaf ve tacir ayrımı yapmaksızın mesleğimiz ve mesleğimizin geleceği adına katkı yapmalarını bekliyoruz” dedi.
5 HAZİRAN 2018’DEN ÖNCE İŞ YERİ OLANLAR
Amaçlarının federasyona bağlı mesleki sivil toplum kuruluşlarının herkese eşit hizmet ve imkânlardan faydalanmalarını sağlama olduğunu da ifade eden Akkuş, “Meslektaşlarımızın sorunlarını ilk elden gerek kamu gerekse parlamento da, gerekse ilgili Bakanlıklarda çözüme ulaştırmak, mesleğin bugüne kadar saygınlığına ulaşması için yapılan çalışmalara daha çok katkı sunmayı hedefliyoruz. Meslektaşlarımızın bağlı olduğu meslek kuruluşu tarafından üyesini aidat ödemedi diye sadece mesaj göndermekten başka düşüncesi olmayanlar, üyesinden nasıl parası alınır diyerek bir koyundan iki post çıkarmanın hesapları yapmakla bir yere varılmayacağını idrak etmelidirler. Zaten zor durumda olan meslektaşlarımızın yanında olmak ve ofislerimizin varlığını sürdürebilmeleri adına çalışmalar ve istişareler yapmak yerine müktesep haktan faydalanan esnaf ve işletmelerimize bile sizde MYK belgesi almalısınız. Bu sizin menfaatiniz diyerek ne yapılmaya çalışıldığını anlamış değiliz.
Bizler fikirler üreterek, istişareler yaparak, ötekileştirmeden ve ayrımcılık yapmadan katılımcı demokrasiyi sözde değil özde olarak uygulayarak, toplantılara sadece belli başlı kişilere değil tüm üyeler ve meslektaşlara çağırarak iyi şeyler üretmenin peşinde olmalıyız” dedi.

İL TİCARET MÜDÜRLÜKLERİNİN YETKİSİNDEDİR!
Bazı yanlış bilgilendirmelerin olduğuna dikkat çeken Akkuş, “yeterlilik belgesini sadece oda ve federasyonumuzdan alanlar yetki belgesi alabileceklerdir, diğerleri ise geçersizdir gibi bilgiler meslektaşlarımızın kafalarını karıştırıyor. Mesleğimiz bugüne kadar yalandan, art niyetten bilgisiz ve gerçek dışı açıklamalardan çok şey kaybetti ve bizler yıllardır mesleğimize bu imajın ve itibarın kazandırılması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu mesleğin sorumluları bu yöndeki beyanatlarını dikkat etmeli. Karalayıcı ve iftira atıcı hareketlerden uzak durmalıdır. Gerçekler ortadadır. Devletimizin ve Bakanlıklarımızın ve Bakanlıklarımıza bağlı internet sitelerinde her türlü bilgi mevcuttur. Bizler mevcut olarak ister ofisi olsun isterse çalışan bizlerin önerdiği 5’inci seviye mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına katılmalarıdır. Çünkü her çalışanın veya girişimcinin muhakkak ilerde kendi iş yerini açma hayali vardır. Bizler iki defa para verilmemesini tek seferde sadece 100 lira olan farkın ödenerek 5’inci seviye belgesi sınavlarına katılmalarını öneriyoruz. Çünkü önce 4’üncüyü alıp sonra 5’inci seviye almaları iki yönden masraftır” dedi.

BAŞKASININ YETKİ BELGESİ İLE EMLAKÇILIK YAPILAMAYACAK
“5 Haziran 2018 tarihinde çıkan Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre bundan sonra bu işi yapacaklar ile müktesep haklardan faydalanacaklar açıkça belirtilmiş, yeni kriterler getirilmiş uzun yıllardır mesleğimizin gelişmesi için yapılan çalışmalar tam olarak kanun olarak yasalaşmasa da yönetmelikle bir statü kazandırılmıştır” diyerek konuşmasını sürdüren Akkuş şöyle devam etti:
“Mesleğimizi mevcut yapanlar ile bu işe girmek isteyen bazı girişimlerimizin adli ve arşiv sicil kayıtlarında eskiden almış olduğu sabıka kayıtları yüzünden mesleğimizi artık yapamayacaklar. Yönetmeliğimizin 6’ncı maddesinin 5’inci bendinde bulunan ‘kasten’ işlenen bir suçtan dolayı veya affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması ile lise mezuniyeti şartına dikkat ediliyor.

YÖNETMELİK İYİ OKUNMALI 
Yetki belgesi almış olanların veya bu sektöre gireceklerin özellikle yönetmeliği iyi okumalarını öneriyoruz ve artık mesleğimiz bir devlet memuru olma vasıflarını taşıyan kişilerle aynı sorumlulukla hareket etmesi gerekli. Sorumlu emlak danışmanı özellikle isminden anlaşılacağı gibi sorumlu davranmayı gerektiriyor. Çalışmalarımız mesleğimizi daha iyi yerlere getirecek. Bizler belli aralıklarla her il ve ilçelerde toplantılar yapacağız. Mesleğimizde eğitim alanında ünlü olan kişilerin bölgemize getirip meslektaşlarımızın gelişimine katkı sunacağız.

SATIŞ DEVİR HIZI ARTACAK
Tek kişi olarak çalışan ofislerimizin portföy ve müşteri sıkıntısına yönelik bir platform üzerinde çalışıyoruz. Gayrimenkullerin satış devir hızını artırmayı düşünüyoruz. Bir müşteri veya yatırımcımız veya gayrimenkul satıcımız farklı farklı emlak ofislerine gidip gayrimenkulünün hemen satılacağı düşüncesinden kurtulacak. Bizim platformdaki bir portföyü bütün emlak ofisleri görebilecek ve o portföye satabilecektir. Ortak kazanç paylaşım modeli üzerine kurulacak platformda meslektaşlarımız paslaşıp paylaşabilecekler. Hem de en büyük sıkıntısı olan portföy temin etme ve müşteri bulma sıkıntısından kurtulacaklardır. Özellikle bizim Muğla bölgemizde müteahhitlerimizin ürettiği konut ve iş yeri gayrimenkullerin satışlarını üstlenerek proje satışlarına önem vereceğiz. Bizim uzmanlık alanımız satış ve yatırıma aracılık alanında hizmet vermeyi sürdürmek. Müteahhit veya konut geliştiricilerimiz ise üretime devam etmeleri yönündedir.”
Akkuş, yakın bir zamanda kamuoyunda federasyonun kuruluş çalışmaları hakkında basın toplantısı düzenleyeceklerini bildirdi.

Bu içeriği paylaşın